علت گاز نخوردن ماشین در اتومبیل های کاربراتی و انژکتوری چیست؟

علت گاز نخوردن ماشین در اتومبیل های کاربراتی و انژکتوری چیست؟

گاز نخوردن ماشین یکی از شایع ترین مشکلاتی است که برای خودروی شما ممکن است ایجاد شود. علت گاز نخوردن ماشین های انژکتوری به مراتب می تواند پیچیده تر باشد و پیدا کردن دلیل اصلی آن را می تواند سخت تر کند. در این مقاله نگاهی جامع به علت گاز نخوردن ماشین داشته ایم و دلایل احتمالی آن را شرح داده ایم. ماهیت خودروهای امروزی با خودروهای نسل گذشته متفاوت تر شده و با تغییر سیستم آنها از کاربراتی به انژکتوری، نحوه ی عملکرد اجزای مختلف خودرو هم دستخوش تغییرات زیادی شده است. به همین دلیل عیوب فنی که برای سیستم های کاربراتی می توانست به وجود بیاید از عیوب فنی سیستم های انژکتوری کاملا مجزاست.

نقش ECU در گاز نخوردن ماشین

ECU قطعه ای است که فقط در ماشین های انژکتوری وجود دارد و می تواند علت گاز نخوردن ماشین باشد. ECU قطعه ی کنترل الکترونیکی خودروی شماست و تمامی واکنش های خودروی شما را می تواند مدیریت کند. به وجود آمدن هرگونه نقص و اشکالی در این قطعه ی کامپیوتری می تواند منجر به ایرادات زیادی از جمله گاز نخوردن ماشین و نوسان دور موتور گردد. اگر ماشین شما گاز نمی خورد یا در دور موتور خود نوسانات احتمالی مشاهده کردید حتما این قطعه را بازرسی کرده و از سالم بودن آن مطمئن شوید.

فیلتر هوا علت گاز نخوردن ماشین است؟

فیلتر هوا یکی از اساسی ترین قطعات خودرو در خودروهای کاربراتی و انژکتوری است و وجود هرگونه اشکال و ایراد در آن می تواند منجر به گاز نخوردن ماشین شما گردد. نقش فیلتر هوا برای موتور خودرو همانند نقش ریه ها برای بدن ماست. همانقدر حساس و اساسی. وظیفه ی اصلی فیلتر هوا تصفیه و حذف آلاینده ها و ذرات معلق موجود در هواست که به داخل موتور نفوذ نکند. درست همانند نقشی که شش ها در بدن ما دارند.

در صورت وجود هرگونه اشکال در فیلتر هوای خودروی شما یا گرفتگی آن، سوخت کافی به موتور خودرو نمی رسد و همین می تواند عاملی برای گاز نخوردن ماشین باشد. به همین دلیل کارشناسان خودرو توصیه می کنند که فیلتر هوای خودروی خودتان را به صورت دوره ای بازدید کرده و از سالم بودن آن مطمئن شوید.

بنابراین اگر با این مشکل روبرو شدید که ماشین شما گاز نمی خورد حتما فیلتر هوای خودرو را بررسی نمایید.

پمپ بنزین علت گاز نخوردن ماشین

در خودروی شما قطعه ای به نام پمپ بنزین وجود دارد که وظیفه ی انتقال سوخت خودرو را از باک به موتور بر عهده دارد. در صورت بروز هرگونه عیب و نقص فنی در این قطعه، سوخت کافی به خودروی شما نخواهد رسید و در نتیجه ماشین شما گاز نمی خورد. پمپ بنزین ماشین قطعه ای است که در قسمت عقب خودرو و در مجاورت باک قرار گرفته است و وظیفه ی اصلی آن انتقال سوخت خودرو از باک به موتور است. پمپ بنزین یکی از قطعات اصلی خودرو محسوب می گردد و در صورت بروز کوچکترین ایرادی در آن، به موتور خودرو هیچگونه سوختی نمی رسد و در نتیجه خودرو حرکتی نخواهد داشت.

بیشتر مشکلاتی که برای پمپ بنزین خودرو به وجود می آید کاملا ناگهانی بوده و خرابی آن می تواند بسیار مشکل ساز باشد. پس اگر با این مشکل روبرو شدید که خودروی شما گاز نمی خورد حتما پمپ بنزین خودروی خودتان را بررسی نمایید. بازدید مرتب این قطعه و چک کردن سلامت آن می تواند عمر مفید خودروی شما را افزایش دهد.

در هنگام گاز نخوردن ماشین چه کار کنیم؟

در صورتی که برای اولین بار با این مشکل رو به رو شدید و علت گاز نخوردن ماشین خود را نمی دانستید باید بلافاصله خودروی خود را برای بررسی به دست یک تعمیرکار با تجربه بسپارید تا صحت عملکرد و سلامتی تمامی قطعات آن را بررسی کند. در صورتی که خودتان در این زمینه اطلاعات کافی دارید حتما قطعاتی که در بالا اشاره کردیم را بازدید نمایید.

در صورتی که با وجود چنین مشکلی، خودروی خود را روشن کرده و به صورت مدام پدال گاز را فشار دهید می تواند آسیب هایی جدی به موتور خودروی شما برسد و بسیاری از قطعات گران قیمت خودروی شما صدمه ببیند و این یعنی متحمل شدن هزینه ی گزاف تر برای تعمیر خودرو. در میان تمام عواملی که ذکر کردیم به خاطر داشته باشید که تعویض مرتب فیلتر هوا و چک کردن پمپ بنزین خودرو به کاهش هزینه های تعمیر خودرو و افزایش طول عمر خودرویتان کمک زیادی خواهد کرد.

بهمن ۸, ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *