کنیستر چیست و وظیفه آن در خودروهای بنزینی در برابر کاهش آلودگی محیط

کنیستر چیست و وظیفه آن در خودروهای بنزینی در برابر کاهش آلودگی محیط

کنیستر یکی از قطعاتی است که به منظور پیشگیری از آلودگی هوا کاربرد دارد، و وظیفه جذب موقت بخارهای سمی ناشی از بنزین در زمان خاموشی موتور اتومبیل را بر عهده دارد،این گاز بنزین مجدداً به چرخه سوخت باز گردانده می شود. در ادامه به تشریح این قطعه مفید و کاربردی می پردازیم :

کنیستر چیست و چه کاربردی دارد؟

کنیستر مخزنی است که توسط دانه های کربن فعال پر شده است، این مخزن در زیر گلگیر (سمت شاگرد) قرار دارد و وظیفه آن جلوگیری از ورود بخارهای سمی ناشی از بنزین به هوا می باشد. در واقع زمانی که موتور اتومبیل شما روشن است این بخارها وارد موتور شده و می سوزد اما در حالتی که موتور خاموش است، این بخار ها جذب کنیستر شده و بعداً به چرخه سوخت باز می گردد. این قطعه علاوه بر پیشگیری از آلودگی محیط زیست می تواند مصرف سوخت را نیز تا حد زیادی کاهش دهد.

اگر خودرو به مدت طولانی خاموش باشد و یا بخارهایی که از بنزین خارج شده بیشتر از ظرفیت کنیستر باشد، بخارها از لوله هوای آزاد، در محیط تخلیه می شود.

چگونه بفهمیم کنیستر اتومبیل دچار ایراد شده است؟

از روش های زیر می توانید به فرا رسیدن زمان تعویض این قطعه پی ببرید:

  • چراغ جک: در این حالت چراغ چک خودرو روشن شده و زمانی که آن را از طریق دیاگ بررسی می کنید، خطای شیر برقی آن را مشاهده خواهید نمود.
  • بوی بنزین: یکی از نشانه های زمان تعویض این وسیله استشمام بوی بنزین است، اگر بوی بنزین را بطور دائم حس می کنید باید به بررسی شلنگ و درب باک بپردازید ولی اگر بوی بنزین را تنها گاهی اوقات حس می کنید احتمالا آسیب ناشی از این قطعه می باشد و نیاز به تعویض دارد.
  • خروج بخار بنزین: در صورتی که در باک را باز نمودید و بخار ناشی از آن با فشار از باک خارج شد، یعنی دچار آسیب شده است.
  • صدا : اگر شلنگ آن آسیب دیده و یا محفظه آن دچار آسیب شده است، ممکن است صدای تق تق از محفظه آن به گوش برسد.

چگونگی تست کنیستر

برای اطمینان از خرابی این قطعه یک راه وجود دارد، ابتدا شلنگ متصل به باک کنیستر را جدا کنید و ( زمان روشن بودن موتور ) مکش هوا از سر شلنگ، و از مجاری هوای آزاد چک کنید، در صورتی که مکش به اندازه کافی نباشد، به معنای آن است که این قطعه دچار مشکل شده است..

مدت زمان عمر مفید کنیستر

قابلیت جذب بخار ناشی از بنزین توسط زغال فعال درون محفظه این وسیله محدود است، و اگر این تعویض به موقع نباشد به علت کاهش قابلیت جذب، آلودگی های ناشی از بنزین وارد محیط زیست می شود. مدت زمان تعویضی که معمولاً برای این قطعه در نظر گرفته می شود، ۳۰ هزار کیلومتر است در واقع لازم است در سال یک مرتبه برای تعویض این قطعه اقدام نمایید. تعویض این قطعه نه تنها در پیشگیری از آلودگی محیط زیست موثر است بلکه با کاهش مصرف سوخت مقرون به صرفه نیز می باشد.

بهمن ۳, ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *