علت صدای کابین خودرو چیست و چگونه می توان مشکل را تشخیص داد؟

علت صدای کابین خودرو چیست و چگونه می توان مشکل را تشخیص داد؟

کابین خودرو یک جزء مهم در اتومبیل محسوب می شود، زیرا تمامی اجزاء کوچک و بزرگ درون یا بیرون این قطعه نصب می شود تا راننده به آنها دسترسی داشته باشد. این قطعه به علت دارا بودن اجزاء مختلف بسیار پیچیده است. یکی از مشکلاتی که ممکن است هر راننده ای را به خود درگیر کند، به گوش رسیدن سر و صدا از کابین خودرو است که می تواند علت های مختلفی داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی کابین خودرو و علت صدای کابین خودرو  بپردازیم :

علل مهم و اصلی صدا آمدن از کابین چیست ؟

یکی از مهمترین بخش های کابین خودرو ، شاسی آن است که بخش های مختلف خودرو مانند سیستم تعلیق، چرخ ها، فرمان و اکسل بر روی آن نصب می شود. همچنین یکی از عوامل مهم در کابین خودرو، فرم آن است. اما این بخش نیز می تواند دچار مشکلاتی شود، و سر و صدا زیادی را به همراه آورد. دو عامل اصلی استاتیکی و دینامیکی باعث به گوش رسیدن صداهای مختلف از کابین خودرو می شود. از مهمترین عوامل یا علت صدای کابین خودرو می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

صدای نویز در موتور

اگر خودرو شما دارای هر نوع موتوری از جمله موتور بنزینی، دیزل، LPG، CNG باشد، در حالت عادی یا در دور های پایین و یا در دور های بالا باید صدای نرمالی داشته باشد. سر و صدای موتور موجب صدا در قسمت جلوی ماشین شده و به تدریج صدا به داخل کابین انتقال داده می شود.

صدای اگزوز

اگر از صدای اگزوز به عنوان یک صدا خفه کن برای ایجاد جریان آزاد در خودرو بهره ببرید، موجب زنگ زدن و ایجاد حفره های کوچک در قسمت اگزوز خودرو شده که تولید سر و صدا در کابین را به همراه دارد.

قطعات تعلیق خودرو

یکی از مهمترین عوامل سر و صدا در کابین، قسمت تعلیق آن است، این قطعات شامل میله های اتصال واشر، اتصالات توپی، بلبرینگی که صدای بسیاری را به همراه دارد.

صدای ناشی از جاده

صدای جاده علت صدای کابین خودرو و مهمترین موردی است که سر و صدا در کابین خودرو را به همراه دارد، البته برای این موضوع دو راهکار وجود دارد. اولاً استفاده از لاستیک هایی با ساختار نرم و دوماً ایجاد پوششی مستحکم در قسمت زیرین خودرو به منظور جلوگیری از ایجاد صدا در داخل کابین.

صدای باد علت صدای کابین خودرو

این نوع صدا در اثر سرعت بالا ایجاد می شود، که این امر در خودرو های سبک تر نمود بیشتری دارد. برای جلوگیری از چنین صدایی لازم است، با ایجاد پوشش عایقی در قسمت نواری درب ها و  پوشش سقف از ورود صدا جلوگیری کنید.

اردیبهشت ۹, ۱۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *