چند کیلومتر می توان با چراغ بنزین روشن اتومبیل راه رفت؟

چند کیلومتر می توان با چراغ بنزین روشن اتومبیل راه رفت؟

یکی از مشکلات متداولی که رانندگان به خصوص در حین سفر تجربه می کنند، روشن شدن چراغ بنزین است که البته همیشه نشان دهنده ی اتمام بنزین مورد نیاز نمی باشد، بلکه دلایل دیگری از جمله اشکال در سنسور بنزین، مشکل در شناور پمپ بنزین، قرار گرفتن خودرو در سطح شیب دار و …نیز می تواند موجب روشن شدن این چراغ گردد. یکی از موضوعاتی که شاید خیلی از رانندگان ندانند، میزان مسیری است که می توان با چراغ روشن بنزین طی نمود.که البته مقدار طولانی است اما طی کردن مسیر با چراغ روشن به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا که آسیب به خودرو را در پی خواهد داشت. در ادامه به تعیین مسیری که می توان به چراغ روشن طی کنیم، می پردازیم:

میزان موجودی بنزین در هنگام روشن شدن چراغ بنزین

براساس محاسبات دقیق مهندسان و استانداردهای جهانی که از طریق بررسی ۴۰ نوع خودرو به دست آمده، مشخص شد هنگامی که چراغ بنزین روشن می شود، متوسط بنزین باقیمانده در باک خودرو، در حدود ۲٫۶ گالن است که با ضرب در عدد ۳٫۸ رقمی در حدود ۹٫۸ لیتر خواهد بود. ۹٫۸ لیتر به طور متوسط حجمی در حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد از حجم باک خودرو را تشکیل می دهد.در نتیجه با وجود روشن شدن چراغ هنوز ۱۰ درصد از حجم باک دارای بنزین است و جای نگرانی نخواهد بود.

خودروهای امروز بازار چند کیلومتر می توانند با چراغ روشن بنزین رانندگی کنند؟

میزان مسافتی که خودرو می تواند با چراغ بنزین روشن طی کند، مسلماً به میزان مصرف سوخت آن بستگی دارد اما علاوه بر مصرف سوخت هر خودرو عوامل دیگری از جمله نوع جاده و شرایط آن، نوع رانندگی، شیب جاده،سرعت خودرو، دمای محیط،قدرت موتور و … نیز در میزان سوخت مصرفی نقش دارند، پس تعیین عدد دقیق، کار بسیار مشکلی است، امروزه در خودرو های مدرن میزان مسیری که می توانید با این مقدار بنزین طی کنید مشخص شده است ولی این عدد نیز مقدار تقریبی است زیرا بسیاری از عامل ها که در مصرف سوخت موثر است، را در نظر نمیگیرد.

برای تعیین تقریبی میزان مسافتی که می توان با چراغ بنزین روشن طی نمود، تنها میزان سوخت مصرفی هر خودرو را در نظر میگیریم و جدولی برهمین اساس ارائه می دهیم :

جدول تعیین میزان مصرف بنزین با چراغ روشن

رانندگی با چراغ روشن چه صدمه ای به اتومبیل ما می رساند؟

حرکت خودرو با چراغ بنزین روشن اگر به عادت تبدیل نشود، مشکل جدی را ایجاد نخواهد کرد اما تکرار این امر در طولانی مدت  به خودرو آسیب وارد کرده و هزینه بسیاری را به شما متحمل خواهد نمود. برخی از آسیب هایی که ناشی از حرکت با چراغ بنزین روشن ایجاد می شود، به این شرح است:

  • کاهش کیفیت بنزین : مسلماً انتهای باک دارای آشغال و کثیفی هایی می باشد و هنگامی که میزان بنزین داخل باک کم باشد، پمپ بنزین ناچاراً از این بنزین آلوده برای انتقال به موتور استفاده می کند و این امر آسیب به موتور خودرو را در پی دارد.
  • آسیب به کاتالیزور خودرو
  • افزایش دمای پمپ بنزین : سوخت موجود در پمپ وظیفه خنک نگه داشتن آن را نیز برعهده دارد، در نتیجه زمانی که میزان بنزین در آن کاهش می یابد، دمای پمپ به شدت افزایش خواهد یافت .
بهمن ۳, ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *