چه عواملی بر میزان مصرف سوخت بنزین اتومبیل تاثیر می گذارند؟

چه عواملی بر میزان مصرف سوخت بنزین اتومبیل تاثیر می گذارند؟

امروزه یکی از مهمترین دغدغه های خریداران و تولید کنندگان خودرو میزان مصرف سوخت اتومبیل می باشد،زیرا که افزایش مصرف سوخت میتواند علاوه بر افزایش هزینه ها در آلودگی های محیط زیست و افزایش شاخص های آلودگی نیز موثر باشد، در این مقاله به عوامل تاثیر گذار در میزان مصرف سوخت اشاره خواهیم داشت.

چه عواملی بر میزان مصرف سوخت اتومبیل تاثیر گذار است؟

یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در میزان مصرف سوخت نوع خودرو می باشد، اما می توان با رعایت برخی از نکات از مصرف سوخت اضافی در خودرو جلوگیری نمود.

نوع و مدل خودرو

یکی از مهمترین فاکتور های مصرف بنزین توسط نوع خودروی مورد نظر شما تعیین می گردد، خودروی های پیشرفته مسلماً مصرف سوخت کمتری داشته و قیمت بالاتری دارند. از آنجایی که در کشور ما انتخاب خودرو گزینه های زیادی ندارند پس شهروندان هنوز مجبورند از خودروهایی با سوخت بالا استفاده کنند و علاوه بر آلودگی محیط زیست هزینه بیشتری را نیز بپردازند، در حال حاضر مصرف ۸ خودروی پرمصرف در ایران متوقف شده است.

نحوه رانندگی

یکی از فاکتور های مهم در میزان سوخت مصرفی نحوه رانندگی می باشد به طور مثال رانندگی در سرعت های بالا میزان سوخت مصرفی را به شدت افزایش میدهد، یکی از دیگر نکات رانندگی که موجب افزایش مصرف سوخت می شود تعویض دنده می باشد، مثلا باید زمانی که دور موتور به ۳۰۰۰ رسید، دنده تعویض گردد. تنظیم موتور و تعویض روغن در زمان مناسب هم از مهمترین عوامل بهینه کردن مصرف سوخت است. به علاوه رانندگی کردن به صورت یکنواخت و افزایش تدریجی سرعت در سربالایی ها موجب کاهش مصرف سوخت می شود.

درجا کارکردن ماشین و تاثیر آن برای گرم کردن خودرو

حرکت با موتور سرد به اندازه ۲ کیلومتر اندازه سوخت مصرفی اتومبیل شما را به میزان ۷۰ درصد افزایش خواهد داد، اما این زمان درجا کار کردن نباید زیاد باشد روشن نگه داشتن ماشین به مدت طولانی و بدون حرکت نیز مصرف سوخت را به شدت افزایش خواهد داد. برای گرم کردن موتور اتومبیل های قدیمی می تواند پس از یک دقیقه حرکت کنید.

فاکتورهایی که رانندگان برای کنترل میزان مصرف سوخت ملزم به رعابت آن می باشند

مهمترین فاکتورهای مصرف سوخت به این شرح است:

  • سنگینی بار خودرو: یکی از اصلی ترین فاکتورها مصرف سوخت بیشتر را در پی دارد،پس تا جایی که امکان دارد تعداد وسایل اضافی را کاهش دهید.
  • استفاده دائم از کولر: استفاده از کولر به شدت مصرف سوخت را افزایش میدهد زیرا که استفاده دائمی از کمپرسور کولر، فشار وارده بر موتور را افزایش داده و افزایش مصرف سوخت را در پی دارد.
  • بی اهمیت بودن به سرویس های دوره ای: عدم انجام سوریس هایی دوره نه تنها هزینه تعمیر ماشین را افزایش میدهد بلکه در افزایش سوخت مصرفی نیز موثر خواهد بود.
  • روغن نامرغوب : استفاده از روغن موتور با مرغوبیت مناسب همچنین تعویض به موقع روغن موتور مصرف سوخت را کاهش میدهد.
دی ۳۰, ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *