تکنولوژی سیستم کنترل حرکتی خودرو چگونه باعث تعادل در سربالایی ها و سراشیبی ها می شود؟

تکنولوژی سیستم کنترل حرکتی خودرو چگونه باعث تعادل در سربالایی ها و سراشیبی ها می شود؟

سیستم کنترل حرکتی خودرو یکی از آپشن های کنترل خودرو است که امنیت خودرو را تامین می کند. این سیستم باعث تعادل در سربالایی ها و سراشیبی ها می شود. سیستم کنترل حرکتی از طریق مجموعه ای از حسگرها عمل می نماید. وجود این سیستم بر روی خودرو ها می تواند از تصادفات رانندگی جلوگیری نموده و میزان مصرف سوخت بنزین را کاهش دهد به علاوه نصب این سیستم در افزایش طول عمر لاستیک خودرو و قطعات آن نیز موثر است. در ادامه به تشریح کامل این سیستم می پردازیم :

تکنولوژی سیستم کنترل حرکتی خودرو در سرازیری یا DAC چیست؟

سیستم کنترل حرکتی خودرو در جاده های سراشیب با نام مخفف DAC شناخته می شود، عملکرد این سیستم به گونه ای است که به راننده کمک می کند تا در چنین شرایطی بدون استفاده از ترمز، حرکت خودرو را با سرعت ثابتی کنترل کند. زیرا که سرعت ثابت در پایداری و کنترل مسیر اثر گذار است و نیازی به استفاده مکرر از ترمز خودرو نخواهد بود. خودروهای مجهز به چنین سیستمی، معمولاً دارای حسگرهایی است که از طریق چرخ ها و با استفاده از کامپیوتر خودرو مسیر را تشخیص داده و فعال می شوند. البته دسته ای دیگر از خودرو ها دارای دکمه ای بوده که راننده می تواند با فعال نمودن آن در چنین مسیرهایی تردد نماید. از مهمترین خودروهایی که دارای چنین سیستمی هستند، می توانیم به کیا سورنتو، هیوندای ix35، هیوندای ix45، تویوتا لندکروزر، لکسوس RX350، مرسدس بنز ML، کیا اسپورتیج، هیوندای ix35، هیوندای ix45، ب ‌ام ‌وX3، ب‌ ام ‌و X1 و میتسوبیشی ASX اشاره نماییم.

سیستم کنترل حرکتی خودرو DAC چگونه کار می کند؟

این سیستم بعد از فعال شدن با روش های ذکر شده، میزان فشار هیدرولیکی ترمز وارد شده بر هر چرخ را اندازه گیری نموده و در صورتی که این میزان فشار کاهش یابد، سیگنالی به کامپیوتر خودرو (ECU) ارسال می شود تا با فعال کردن پمپ ترمز خودرو کاهش فشار وارده را جبران نماید. همچنین در این حالت گیربکس خودرو در سنگین ترین حالت خود قرار می گیرد تا سرعت خودرو کاهش یافته و با سرعت ثابتی مسیر را طی نماید. به علاوه این سیستم از دو سامانه ی ESP (سیستم پایداری الکترونیکی) و ترمز EBD (تقسیم کننده الکترونیکی نیروی ترمز) به سبب جلوگیری از قفل شدن چرخ ها و انحراف خودرو استفاده می نماید.

استفاده از سیستم کنترل حرکتی ممکن است موجب گرم شدن مجموعه ترمز خودرو شود از همین روی لازم است پس از طی کردن مسیر سراشیبی سیستم DAC را غیر فعال نمایید.

تکنولوژی سیستم کنترل حرکتی خودرو در سربالایی یا HAC چیست؟

سیستم کنترل حرکتی خودرو در سربالایی ها با نام HAC شناخته می شود، وظیفه این سیستم را به طور کلی می توان جلوگیری از حرکت رو به عقب خودرو در سربالایی ها معرفی نمود. در واقع این سیستم به شما کمک می کند پس از یک توقف طولانی مدت در یک مسیر سربالایی، زمانی که قصد حرکت مجدد دارید، دچار مشکل نشوید.

سیستم کنترل حرکتی خودرو GAC چگونه کار می کند؟

نحوه عملکرد این سیستم به گونه ای است که پس از فعال شدن آن؛ میزان فشار وارد ترمز برای جلوگیری از لغزندگی و جلوگیری از حرکت خودرو رو به عقب را محاسبه نموده و با توجه به آن فشار ترمز بر چرخ تغییر نموده و از حرکت رو به عقب خودرو جلوگیری می شود. در این حالت حتی اگر پدال را رها کنید نیز همچنان فشار ترمز اجازه حرکت خودرو رو به عقب را نمی دهد. این فشار اغلب تا زمانی که فشاری به پدال وارد نکنید همچنان ادامه دارد البته در برخی خودرو ها این فشار وارده تنها به مدت ۲ الی ۳ دقیقه ادامه داشته و پس از طی این مدت غیر فعال می شود.

در گذشته این سیستم تنها برای خودرو های شاسی بلند کاربرد داشت اما در حال حاضر HAC بر روی خودروهای سدان نیز نصب می شود. از جمله خودرو های مجهز به این سیستم می توانیم به لکسوس IS300، جک S5، هیوندای سانتافه، تویوتا پرادو، کیا سراتو، ام وی ام X22، چری آریزو۵ ، کیا سورنتو، هیوندای i20، ام جی GS، بسترن B30 و هیوندای سوناتا اشاره کنیم.

 

فروردین ۱۹, ۱۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *