وظیفه سیستم تعلیق اتومبیل چیست و چه زمانی باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد؟

وظیفه سیستم تعلیق اتومبیل چیست و چه زمانی باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد؟

سیستم تعلیق اتومبیل یا فنربندی قسمتی از خودرو است، که وظیفه دفع نوسانات حاصل از حرکت خودرو بر روی سطوح ناهموار را بر عهده دارد.

این سیستم شامل جرم فنربندی شده (وزن خودرو بر روی سیستم تعلیق شامل بدنهٔ خودرو، فریم خودرو، تجهیزات داخل اتاق، سرنشینان و بار)، کمک فنر و جرم فنر بندی نشده (وزن خودرو بر روی سیستم تعلیق اتومبیل شامل تایر و چرخ‌های خودرو، ترمز خودرو، دیفرانسیل و اکسل‌های خودرو ) می باشد.

سیستم تعلیق افزون بر جذب نوسانات، وظیفه تماس موثر لاستیک چرخ ها با سطح جاده را نیز برعهده دارد.

در مورد سیستم تعلیق اتومبیل همیشه دو مقوله کیفیت سواری دادن و قابلیت هدایت و کنترل مورد بحث است که این دو مورد در تضاد با یکدیگر هستند، به گونه ای که بهبود یکی باعث بروز اشکال در دیگری می شود.

یکی از مهمترین اجزای سیستم تعلیق اتومبیل ، کمک فنر ها به شمار می روند.

فنر های به کار رفته در کمک فنر از طریق فشرده شدن، ضربه ها و تکان های جاده را دفع می نماید و از این طریق مانع آسیب به بدنه اصلی خودرو می شود.

بازویی درون کمک فنر هایی به کار رفته است که نیروی بسیار زیاد ذخیره شدن در فنر را به آهستگی آزاد نموده و از جهش ناگهانی خودرو جلوگیری به عمل می آورد.

زمان تعویض سیستم تعلیق اتومبیل

از نشانه هایی که نیاز به تعویض سیستم تعلیق اتومبیل را نشان می دهد، می توانیم به نزدیک شدن خودرو به موانع کف خیابان (قبل از سرعت گیری در دست اندازه ها)، شنیده شدن صداهای غیر معمول هنگام عبور از موانع جاده ای، متمایل شدن بیش از حد بدنه خودرو به سمت درونی پیچ در هنگام دور زدن و جهش قسمت جلویی خودرو همزمان با ترمزهای ناگهانی، اشاره نمود.

(برای جلوگیری از فرسوده شدن کمک فنر ها توصیه می شود،از ترمز های ناگهانی پرهیز نمایید. همچنین این امر در افزایش طول عمر مفید لنت های خودرو نیز تاثیرگذار است.)

جهت اطمینان از سلامت کمک فنر خودرو و سیستم تعلیق اتومبیل می توانید، با دست خود بر روی هر گلگیر فشار وارد نمایید تا کمک فنر فشرده شود و سپس دست خود را رها کنید اگر کمک فنر به حالت اولیه بازنگشت و یا همراه با نوسانات زیاد به حالت پایدار رسید، یعنی کمک فنر ها سالم هستند و نیاز به تعویض ندارد. این روش در مورد خودرو های شاسی بلند به علت نبود تکیه گاه مناسب کاربرد ندارد.

بهترین راه برای شناسایی سلامت سیستم تعلیق اتومبیل ، بازبینی خودرو از طریق کارشناسی خودرو یا توسط یک مکانیک می باشد.

 

اسفند ۵, ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *