هنگام تعویض روغن موتور باید به چه نکاتی توجه کرد؟

هنگام تعویض روغن موتور باید به چه نکاتی توجه کرد؟

مصرف روغن موتور در خودرو بسیار مهم است زیرا که تاثیرات بسیاری بر روی خودرو و عملکرد آن دارد و در صورت عدم مرغوبیت کافی، موجب اختلال در عملکرد خودرو شده و هزینه های بسیاری را به بار می آورد.

وظایف روغن موتور شامل روان كاري، كاهش سايش قطعات موتور، کاهش دما، شست و شوي داخل موتور و تميز نگه‌ داشتن قطعات داخل موتور از دوده می باشد.

پایه اغلب روغن های موجود در بازار مینرال یا نفت خام است، که طی فرآیندی به محصولی مناسب برای موتورهای خودرو تبدیل می شود. نوع جدیدتری از روغن موتور تولید شده است که با نام های نیمه‌ سنتتیک و تمام‌ سنتتیک شناخته می شود و در واقع نوعی از روغن های مهندسی شده می باشد.

نکات مصرفی روغن موتور

 • انتخاب روغن باید با نوع خودرو متناسب باشد پس قبل از تهیه آن، دفترچه راهنمای خودروی خود را مطالعه نمایید.
 • قبل از خرید از سطح استاندارد و کیفیت آن مطلع شوید.
 • در هنگام خرید از شرکت سازنده آن، مشخصات درج شده بر روی ظرف آن، سطح کیفیت روغن و کیلومتر کارکرد مناسب این محصول توجه نمایید.
 • بررسی موتور و روغنآن به منظور پیشگیری از وارد شدن فشار هاي اضافي روي قطعات آن امری ضروری است.
 • شرایط کارکرد موتور از جمله مدت زمان فعاليت، ميزان بار وارده، دما، رطوبت و ساير عوامل محيطي تاثیر مستقیم بر کارایی و کیفیت آن دارد.
 • به منظور افزایش عمر روغن، لازم است فیلتر های هوا به موقع تعویض و بدنه ی موتور شستشو شود. همچنین کیفیت لاستیک ها و تنظیم باد آنها، رابطه مستقیم با طول عمر آن دارد.
 • کار نکردن روغن و راکد بودن آن موجب عدم تغییر در کیفیت آن نمی شود، بلکه در این حالت نیز لازم است، روغن هایی با کیفیت متوسط بعد از ۴ الی ۶ ماه و روغن های با کیفیت بالا بعد از ۶ الی ۱۲ ماه تعویض شوند.
 • میزان روغن با وسیله ای به نام گژ تعیین می گردد، سطح روغن موتور باید همیشه میان L و H باشد،به طور كلي اگر به خط پاییني يا L نزديك تر باشد بهتر از اين است كه به H يا خط بالايي برسد.
 • در صورتی که سطح روغن موتور کم است، نوعی که اضافه می شود باید از همان قبلی باشد. ( هرگز دو نوع از روغن موتور را با یکدیگر مخلوط نکنید.)
 • یکی از مشخصه های مهم در انتخاب روغن موتور مناسب، دارا بودن گران روی یا ويسكوزيته مناسب است.زیرا در غیر این صورت موجب افزایش مصرف سوخت، افزایش حرارت موتور، استهلاک بیشتر و افزایش مدت زمان روشن شدن موتور در هوای سرد می گردد.
 • روغن‌هاي چند درجه‌اي يا مالتي‌گريد ( چهار فصل)، عملکرد بهتری در مقایسه با سایر روغن موتورها دارند.

توجه داشته تمامی روغن موتورها رنگی تیره داشته و پس از استفاده به علت دوده ناشي از احتراق، گرد و غبار و ساير آلاينده ها، تيره‌تر مي شوند و این امر به معنی فرارسیدن زمان تعویض این روغن موتور نمی باشد بلکه نشان میدهد این روغن دارای کیفیت مناسب است و تا زمان فرا رسیدن کیلومتر مورد نظر، نیازی به تعویض روغن نیست. ولی در مقابل روغن موتوری که پس از مدتی استفاده دچار تغییر رنگ نشود، در واقع مرغوبیت کافی را نداشته و قابلیت انتقال مواد زائد و رسوبات از لابه لاي قطعات را ندارد.

اکسید شدن روغن موتور

روغن موتور همیشه و در انواع خودرو ها در معرض اکسیده شدن و تجزیه حرارتی و آب و سوخت خام قرار دارد. زمانی که عمل اکسید شدن روغن موتور اتفاق می افتد،گرانروی آن افزایش پیدا کرده و با تولید اسید های آلی خوردگی یاتاقان ها را در پی دارد. کاهش حجم مخزن موجب تسریع اکسید شدن روغن موتور می گردد.از طرفی روغن موتور با اکسید شدن کیفیت لازم خود را از دست میدهد زیرا مواد افزودنی روغن ظرفیت معینی برای جذب و معلق نگه داشتن ذرات دارد.

نابودی روغن موتور با درجا کار کردن خودرو

قبل از بررسی تاثیر درجا کار کردن موتور بر روی روغن موتور به بیان این نکته می پردازیم که، سوخت های کربنی پس از سوختن، موادی از خود به جای می گذارد که یکی از این مواد آب است، در حالت عادی که موتور خودرو در حال فعالیت است گرم  است و این آب از طریق لوله اگزوز خارج می شود، اما درجا کارکردن موتور، باعث می شود فرصت کافی برای گرم کردن آن نباشد در نتیجه آب تولید شده از سوخت کربن خارج نشده و  در اثر احتراق متراکم و وارد سيلندر شده و روي ديواره‌هاي سيلندر مي‌نشيند و در نهايت از طريق گازهاي ورودي از رينگ‌ها عبور کرده و وارد كارتر مي‌شود. مخلوط شدن روغن موتور با آب، موجب می شود لجنی نرم و چسبنده در آن ایجاد گردد.

رابطه موتورهای بنزینی با روغن موتور

تعویض روغن، در موتورهای بنزینی از اهمیت بیشتری در مقایسه با موتورهای دیزلی برخوردار است زیرا موتور بنزینی به علت تراکم کمتر، بیشتر در معرض آسیب است.  این نوع موتور خودرو در برابر رسوبات حساس بوده و می تواند منجر به پديده‌هاي نامطلوبي از قبيل ضربه، پيش‌اشتعالی و صداهاي ناهنجار در موتور شود. برای پیشگیری از این اتفاق بهتر است از سوخت هایی با عدد اکتان بالا  و روغن های مقاوم در برابر رسوب استفاده نمایید. اما در هر حال تشکیل رسوب و لجن اجتناب ناپذیر است و از آنجا تشکیل این مواد خوردگی و ساییدگی را در پی خواهد داشت و روانکاری را نیز کاهش میدهد، روغن موتور باید به فواصلی منظم تعویض گردد.

روغن سوزی خودرو

روغن خودرو وظیفه کاهش اصطکاک، بهبود عملکرد قطعات و خنک کاری را برعهده دارد، اگر این روغن به هر دلیلی که در ادامه به آن می پردازیم، وارد محفظه احتراق ( محفظه بالای پیستون) شود، حین جرقه زدن شمع همراه با سوخت و هوا میسوزد و اصطلاح روغن سوزی به آن اطلاق می شود.

روغن سوزی می تواند ناشی از اصطکاک شدید گیت سوپاپ، شکستن یک یا چند رینگ پیستون، خوردگی یا ساییدگی جداره سیلندر یا پیستون، خرابی واشر سرسیلندر، لاستیک گیت، کاسه نمد، یاتاقان‌ها، شاتون‌ها و … ایجاد شود.

نحوه تشخیص روغن سوزی خودرو

برخی از علائم روغن سوزی خودرو به این شرح است:

 • خروج دائمی دودی متمایل به رنگ آبی از لوله اگزوز ماشین
 • کاهش دائمی روغن موتور
 • وجود علائم نشت روغن در یک یا چند ردیف دهانه شمع
 • چرب شدن سر شمع
 • چرب و روغنی شدن دستمال یا انگشت کشیده شده به درون لوله اگزوز
 • بوی سوختن روغن در محفظه موتور

در صورت مشاهده هر یک از این علائم جهت تعمیر خودرو خود اقدام نمایید، زیرا در غیر این صورت روغن سوزی، تخریب بیشتر قطعات و افزایش هزینه های تعمیر را در پی خواهد داشت، نکته دیگری که در این موضوع حائز اهمیت است، افزایش آلودگی هوا در پی این اختلال است.

انواع روغن موتور

انواع روغن موتور به این شرح است:

 • مینرال : یکی از رایج ترین روغن های موجود در بازار که بر پایه نفت خام تولید می شود.
 • سنتتیک : این روغن بر خلاف مینرال که از تصفیه نفت خام تولید شده از ترکیبات شیمیایی یا پلیمراسیون هیدروکربن‌ها تولید شده است. این روغن در مقایسه با مینرال مزیت های بیشتری دارد به همین علت در سال های اخیر مصرف آن بسیار گسترده شده است.

مهمترین مزیت های روغن موتور سنتتیک به این شرح است:

 1. عمر طولانی
 2. خاصیت عدم خورندگی و غیر سمی بودن
 3. تبخیرشوندگی پایین
 4. دمای سوختن بالا
 5. مقاومت در برابر اکسیداسیون بالا
 6. دارا بودن شاخص ویسکوزیته بالا به صورت طبیعی
 7. کاهش ۲٫۴% مصرف سوخت موتور

معایب روغن موتور سنتتیک عبارتند از :

 1. قیمت بالا
 2. عدم تطبیق با موتورهایی با تکنولوژی قدیمی تر
 • نیمه سنتتیک : این نوع روغن مخلوطی از مینرال و سنتتیک است که با وجود نداشتن کیفیت روغن های سنتتیک، در دما های بالا عملکرد بهتری نسبت به روغن مینرال دارد.

این روغن قیمت مناسب تری در مقایسه با روغن های سنتیتک دارد و بیشتر در وانت‌ها و SUVها مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت روغن موتور

همان طور که ذکر کردیم سه نوع روغن موتور مینرال، سنتتیک و نیمه سنتتیک در بازار موجود است و روغن سنتتیک به علت دارا بودن ویژگی هایی از جمله کاهش سوخت، گرانروی بالا و … قیمت بیشتری در مقایسه با سایرین دارد.

ولی باید در نظر بگیرید این روغن ها طول عمر بیشتری در مقایسه با دیگر روغن ها داشته و شما دیرتر نیازمند به تعویض آن خواهید بود.

در این بین روغن های نیمه سنتتیک در مقایسه با سینتیک قیمت کمتری داشته و مسلماً کارایی کمتری نیز خواهد داشت.اما ارزان ترین روغن موتور موجود در بازار در حال حاضر روغن های مینرال است.

دی ۲۴, ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *