ارزش و بهای حقیقی بنزین در ایران چه قدر است؟ | مصرف بنزین در ایران

ارزش و بهای حقیقی بنزین در ایران چه قدر است؟ | مصرف بنزین در ایران

دولت هر ساله منابع بسیاری را صرف پرداخت هزینه یارانه بنزین می کند که مصرف آن در ایران بسیار بیشتر از سایر کشور ها می باشد و همچنان نیز رو به افزایش است به گونه ای که مصرف روزانه از ۶۷ میلیون لیتر در سال ۸۷ به  ۹۱ میلون لیتر در سال ۹۷ رسیده است. سالانه بهایی سنگین بابت یارانه بنزین پرداخت می شود که با این مبلغ می توان هر ‌سال حدود ۶۶ هزار کارخانه راه‌اندازی کرد یا ۲۱۹ هواپیمای ایرباس صفر کیلومتر یا ۵۱۵ هواپیمای نو ATR خرید.

بهای واقعی بنزین چند تومان است ؟

قیمت تولید بنزین در پایه فوب خلیج فارس در حدود ۳۴ سنت و یا همان ۶۱۰۰ تومان می باشد که پس از توزیع و سایر هزینه ها قیمت تمام شده در حدود ۷۰۰۰ هزار تومان می باشد و دولت ۶۰۰۰ هزار تومان از آن را به عنوان یارانه نقدی می پردازد. در کشور ما روزانه ۹۱ میلیون لیتر، مصرف می شود که هزینه پرداخت یارانه آن به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان می رسد . بررسی های انجام شده نشان میدهد، پرداخت این یارانه به دهک های بالا ۲۵ برابر دهک های پایین درآمدی است. اگر دولت تا به  حال هزینه این سوخت با ارزش را به مبلغ واقعی آن عرضه نموده بود، این هزینه های اضافی صرف ایجاد زیرساخت ها شده و از مصرف زیاد و قاچاق آن نیز خبری نبود.

سهم هر شهروند از یارانه سوخت

یارانه غیر مستقیمی که امروزه به گازوئیل، گاز و بنزین داده می شود در حدود ۵ برابر یارانه ای است که به شهروندان تعلق می گیرد ( ۴۵ هزار ۵۰۰ تومان). نایب رییس اتاق بازرگانی در توییتی که بازتاب گسترده ای در فضای مجازی داشت نوشت : «میزان یارانه انرژی در ایران به عدد ١٠٠هزار میلیارد تومان در ماه رسیده است که سرانه آن معادل ماهانه یک‌میلیون و٢٥٠هزار تومان است. این عدد با دستمزد یک ماه یک کارگر برابری می‌کند.»

میزان مصرف بنزین در ایران نسبت به کشورهای دیگر

آمار مصرف ما در مقایسه با سایر کشورها بسیار تاسف بار است، ایران با جمعیتی بالغ بر ۸۱ میلیون نفر، روزانه ۹۱ میلیون لیتر می سوزاند، یعنی هر شهروندی ایرانی حتی اگر خودرویی نداشته باشد روزانه ۱٫۱۲ لیتر بنزین می سوزاند در حالی که این رقم در کشور ترکیه با جمعیتی بالغ بر ۸۰ میلیون نفر روزانه در حدود ۸ ‌میلیون و ۲۶۸ ‌هزار لیتر سوزانده می شود.(ایران و ترکیه حدوداً جمعیت و تعداد خودروی سبک یکسانی دارند.) یعنی هر شهروند ترکیه ای روزانه ۰٫۱ لیتر بنزین می سوزاند. همچنین کشور پرجمعیت چین با جمعیتی بالغ بر یک میلیارد و ۳۸۶ میلیون  نفر حدود ۴۶۸ میلیون لیتر در روز مصرف دارد، و این به معنی آن است که مصرف هر شهروند چینی در روز به ۰٫۳۴ می رسد. این آمار نشان میدهد شهروندان ایرانی به‌ ازای هر نفر، ۱۰ برابر هر ترکیه‌ ای و ۳ برابر هر چینی بنزین مصرف می‌ کنند.

دی ۲۴, ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *