نحوه کارکرد ایموبلایزر یا سیستم ضد سرقت اتومبیل چگونه می باشد؟

نحوه کارکرد ایموبلایزر یا سیستم ضد سرقت اتومبیل چگونه می باشد؟

ایموبلایزر یا سیستم ضد سرقت خودرو، در واقع سیستمی است که وظیفه تامین امنیت خودرو را بر عهده دارد. نصب این سیستم بر روی اتومبیل ها موجب شده خودرو تنها با سوئیچ ضد سرقت اصلی خود روشن شود و این امر از سال ۱۳۹۶ در ایران اجباری شده است و تولید کنندگان خودرو موظف هستند امنیت کامل را برای خودرو فراهم کنند.

با سیستم ایموبلایزر چگونه می توان مانع سرقت اتومبیل شد؟

در مدل های ابتدایی این سیستم یک کد ثابت در کلید خودرو ثبت می شد و توسط آنتن RFID خوانده و تطبیق داده می شد اما در سیستم های پیشرفته امروزی از کد های متغیر و کد گذاری های پیشرفته برای این منظور استفاده می شود. سوئیچ خودروی شما دارای دو بخش اصلی چیپ و برد است؛ چیپ نوعی حافظه الکترونیکی است و هر کد دسترسی منحصر برای هر اتومبیل است. زمانی که کلید سوئیچ، داخل خودرو قرار می گیرد؛ چیپ با آنتن دور سوئیچ ارتباط برقرار کرده و کد مخصوص را به سیستم ایموبلایزر اعلام می کند. در صورتی که کد تایید شود؛ دستور روشن شدن خودرو به ECU یا کامپیوتر خودرو صادر خواهد شد. تمام این مراحل در کمتر از یک ثانیه صورت گرفته و هیچ وقفه ای ایجاد نخواهد کرد.

آیا سیستم ایموبلایزر را می توان غیر فعال کرد؟

سیستم ایموبلایزر تنها زمانی غیر فعال میشود که کد فرستاده شده از سوئیچ با سیستم یکی باشد در این حالت اتومبیل روشن شده و سیستم غیر فعال می شود. در سیستم های پیشرفته تر این کد پس از هر بار قفل و باز شدن سیستم تغییر کرده و با ریموت هماهنگ می شود.

برای جلوگیری از سرقت اتومبیل کدام سیستم مناسب تر است؟

به طور کلی می توان گفت ۳ نوع سیستم برای حفاظت و امنیت اتومبیل ها وجود دارد که عبارتند از :

  • قفل مرکزی : نحوه عملکرد قفل مرکزی به این شکل است که با باز شدن یک درب سایر درب ها نیز باز شده و با بسته شدن یک درب سایر درب ها نیز بسته خواهند شد. این قفل از طریق کنترل از راه دور یا کنتاکت‌های داخل قفل درب، سیگنال های مورد نیاز برای فعال یا غیرفعال کردن سیستم را تامین می کند.
  • دزدگیر :این سیستم توسط سنسور هایی که در نواحی مشخصی از اتومبیل قرار دارد، مالک خودرو را توسط آلارم ، فلاشر و ارسال سیگنال هشدار به ریموت کنترل از باز شدن درب ها و ضربه به اتومبیل آگاه می سازد.
  • سیستم ایموبلایزر یا سیستم ضد سرقت اتومبیل

با توجه به ویژگی های ذکر شده می توان نتیجه گرفت سیستم ایموبلایزر پیشرفته از سایرین است و سیستمی مانند دزدگیر تنها در آگاهی سازی مالک خودرو کاربرد دارد. در صورتی که استفاده از سیستم ایموبلایزر تا حد قابل توجهی امنیت خودرو را افزایش داده و امکان دزدیده شدن خودرو وجود ندارد. برای بهترین نتیجه پیشنهاد می شود از دزدگیر و سیستم ایموبلایزر به طور همزمان استفاده نمایید اما باید حتما به این نکته توجه داشته باشید که این دو سیستم با یکدیگر همخوانی داشته باشند و مشکلی برای سیستم برق اتومبیل ایجاد نگردد.

به یاد داشته باشید اگر قصد خرید خودرو دست دوم را دارید از کارشناسی خودرو کمک گرفته تا سلامت سیستم ایموبلایزر آگاهی یابید.

بهمن ۲۱, ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *