علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین به چه عواملی بستگی دارد؟

علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین به چه عواملی بستگی دارد؟

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین یکی از مشکلاتی است که تقریباً همه افراد آن را تجربه می کنند، در واقع می توان گفت با چرخش سوییچ سه حالت ممکن است ایجاد شود، در بهترین حالت ماشین روشن می شود، در برخی موارد ماشین استارت نمی خورد که علت آن را می توان تضعیف باتری، تخریب اتصالات در پایانه های باطری، ارور در سیستم امنیتی و .. بیان نمود. اما در حالت سوم ماشین استارت می خورد اما روشن نمی شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی علل استارت خوردن و روشن نشدن ماشین بپردازیم :

نحوه کارکرد استارت خودرو

اولین مرحله برای روشن نمودن خودرو چرخاندن سوییچ و استارت زدن است که این در خودرو های جدید توسط فشرده شدن دکمه و در خودروهای قدیمی توسط هندل صورت می گرفت. در واقع می توان گفت استارت خودرو موتوری مکانیکی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل میکند. خروجی این وظیفه روشن شدن خودرو و حرکت آن است.

هنگامی که استارت زده می شود،انرژی الکتریکی توسط باتری به موتور منتقل می شود و چرخ دنده های استارت شروع به حرکت می کنند، استارت این حرکات را به موتور منتقل می کند تا موتورهم به حرکت وا دارد. از اجزای استارت می توانیم به پوسته استارت، بالشتک‌ها، آرمیچر، زغال استارت، دنده استارت اشاره کنیم، اگر هر یک از این اجزا به درستی کار نکنند، موتور اتومبیل روشن نخواهد شد.

فرآیند استارت خودرو چگونه صورت می گیرد؟

فرآیند انجام استارت به این شرح است :

  • مخلوط شدن سوخت و هوا
  • متراکم شدن سوخت و هوا از طریق اعمال نیروی مکانیکی
  • جرقه جهت اشتعال سوخت و هوا
  • به حرکت انداختن پیستون ها حداقل به اندازه ۱۰۰ دور در دقیقه

چه عواملی باعث استارت خوردن و روشن نشدن ماشین می شود؟

از علت اصلی استارت خوردن و روشن نشدن ماشین می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

کمبود سوخت

ساده ترین علتی که می تواند منجر به استارت خوردن و روشن نشدن ماشین بیانجامد، کمبود سوخت در باک ماشین است. اگر بنزین به اندازه کافی وجود نداشته باشد، پس سوختی برای اشتعال و روشن شدن موتور وجود نخواهد داشت.

تخریب پمپ بنزین

پمپ بنزین از اجزای اصلی و مهم خودروی شما به شمار می رود اگر پمپ به هر علتی دچار تخریب شود، قابلیت انتقال بنزین به موتور وجود نخواهد داشت، در نتیجه در عین استارت خوردن، موتور روشن نخواهد شد.

مشکل در استارتر خودرو

اگر اجزای مربوط به استارتر خودرو که شامل دنده و قطعات متحرک است، به هر علتی دچار مشکل باشند نمیتوانند به وظیفه خود که روشن نمودن خودرو است، عمل نمایند.

مشکل در شمع و کویل

اگر شمع و کویل ها دچار مشکل شده باشند، زمان بندی و ولتاژ احتراق را با مشکل مواجه نموده و نمی توانند خودرو را روشن نمایند. اگر خودروی شما بد استارت می خورد احتمالاً شمع های آن دچار مشکل شده اند و نیاز به تعویض دارند. البته مشکل بد استارت خوردن می تواند ناشی از نرسیدن برق به خودرو روی دهد که در این صورت لازم است، سیستم برق رسانی خودرو مجدداً بازبینی شود.

انسداد فیلتر خودرو

اگر مجرای سوخت رسانی به موتور دچار رسوب شوند به طور مثال فیلتر مسدود شده باشد، بنزین به موتور نرسیده و خودرو روشن نمی شود.

اختلال انژکتور

انژکتور یا همان کاربراتور قدیمی وظیفه پاشیدن سوخت را برعهده دارد، در نتیجه مشکل در انژکتور مانع از سوخت رسانی به موتور شده و استارت خوردن و روشن نشدن ماشین را در پی دارد.

اسفند ۸, ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *