کلاچ گرفتن قبل از استارت زدن خودرو کار درستی است یا خیر؟

کلاچ گرفتن قبل از استارت زدن خودرو کار درستی است یا خیر؟

کلاچ گرفتن یکی از مهم ترین قوانینی است که افراد در ماشین های دنده ای ملزم به رعایت آن هستند. این قانون بیشتر به یک عادت قدیمی برای عده ی زیادی تبدیل شده است به طوری که هنگام استارت زدن قبل از هرچیزی ابتدا پای خود را روی پدال کلاچ قرار داده و آن را فشار می دهند. اما بسیاری هنوز علت این امر را نمی دانند و با نقش کلاچ در خودرو آشنا نیستند. اما آیا واقعا گرفتن کلاچ قبل از استارت زدن ضرورت دارد؟ به طور کلی نقش کلاچ در خودرو چیست؟ با ما همراه باشید تا در ادامه با نقش کلاچ و ضرورت های گرفتن آن بیشتر آشنا شوید:

وظیفه کلاچ در اتومبیل چیست؟

همانطور که می دانید در تمامی ماشین های دنده ای در پایین پای راننده ۳ پدال وجود دارد. پدال گاز، پدال ترمز و پدال کلاچ که آخرین پدال خودرو در سمت چپ است. کلاچ در لغت به معنی اتصال است. هنگامی که شما  پدال کلاچ را فشار می دهید در حقیقت بین گیربکس خودرو یا همان جعبه دنده و موتور، اتصال موجود را قطع می کنید و زمانی که کلاچ را رها می کنید این اتصال را دوباره برقرار می نمایید.

کمی با وظایف این دو قطعه آشنا شویم.

وظیفه ای اصلی موتور تولید انرژی لازم برای حرکت خودرو است. گیربکس یا جعبه دنده این انرژی را از موتور به چرخ ها انتقال می دهد و در نتیجه خودرو حرکت می کند. جعبه دنده می تواند مشخص کند که چه میزان نیرو باید به چرخ ها برسد و در واقع به وسیله ی دنده ها می توانید میزان حرکت چرخ ها و سرعت ماشین را انتخاب کنید. زمانی که شما کلاچ پدال را فشار می دهید در واقع می خواهید ارتباط بین موتور و گیربکس را قطع کنید تا دنده عوض کنید و سرعت دیگری را برای ماشین انتخاب نمایید.

کلاچ یک وظیفه ی دیگر هم دارد و آن زمانی است که می خواهید با موتور روشن در نقطه ای ثابت و بدون حرکت باقی بمانید. در واقع با گرفتن پدال کلاچ اجازه نمی دهید که گیربکس نیرویی به چرخ ها برای حرکت کردن برساند.

بهتر است قبل استارت کلاچ را بگیرید

همه ی ما می دانیم که خودرویی که حرکتی ندارد باید در حالت خلاص باشد و پس از توقف خودرو باید دنده را در حالت خلاص قرار داد. از طرفی کار اصلی کلاچ قطع و وصل ارتباط بین گیربکس و موتور ماشین است.

باید در نظر داشته باشید که هنگامی که خودروی شما در حالت پارک است کلاچ می تواند مقدار اندکی نیرو به موتور وارد کند که به مرور زمان افزایش می یابد. هنگامی که شما می خواهید استارت ماشین را بزنید بهتر است که با فشردن پدال کلاچ ارتباط بین موتور و گیربکس خودرو را به طور کامل قطع کنید تا تمامی نیرو صرف روشن شدن موتور گردد. چنین امری می تواند طول عمر باتری خودروی شما را افزایش داده و در عملکرد بهتر موتور هم تاثیر زیادی دارد.

از طرفی احتمال دارد که هنگام پارک کردن خودروی خود را در حالت دنده قرار داده اید و چنین موضوعی را هنگام استارت زدن خودرو فراموش کرده اید. در چنین وضعیتی اگر استارت بزنید و کلاچ را هم نگرفته باشید خودروی شما به صورت ناگهانی به سمت جلو می پرد و حتی احتمال برخورد آن با ماشین جلویی شما وجود دارد.

به همین دلیل بیشتر کارشناسان خودرو معتقدند که گرفتن کلاچ قبل از استارت زدن کار درستی است و بهتر است که آن را انجام دهید

بهمن ۸, ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *